Svatovítské varhanní večery v Metropolitní kapitule s. Víta, Václava a Vojtěcha Doporučený

Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha se chystá na varhanní festival Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha se chystá na varhanní festival snímek Ivana Haslingerová, Fragmenty

Pražský arcibiskup, J. Em. Dominik kardinál Duka OP, je duchovním otcem důstojné a překrásné kulturní události - mezinárodního varhanního festivalu „Svatovítské varhanní večery“ . Letos proběhne již 6. ročník. Zájemci o varhanní hudbu prožijí jedinečný zážitek díky tomu, že uslyší unikátní romantické Mölzerovy varhany se čtyřmi a půl tisíci píšťal v historické monumentální architektuře Svatovítské katedrály. 

Šéfdramaturgem festivalu je hudební ředitel a titulární varhaník svatovítského dómu Josef Kšica, který zařadil do programu díla, která nemohou být interpretována na běžných varhanách a to včetně skaldeb soudobých autorů. Koncerty se konají každé úterý v červenci od 19.00 hodin. Cyklus začíná 5. července 2016.

Festival má podpořit nedávno zahájený monumentální projekt kardinálem Dominikem Dukou na vybudování nových katedrálních varhan se světovými parametry, čímž se uzavře jeho sen o dostavbě a modernizaci katedrály. Katedrála získala díky němu již všech 7 zvonů, nové osvětlení a vyhřívané lavice a ještě bude mít nové varhany. www.svatovitskevarhany.com.

Zážitkem je samozřejmě již jen vstup do historických nádherných prostor katedrály, ale když při tom slyší člověk ohromující zvuk všech sedmi zvonů, vyrazí mu to takřka dech. A nádherná varhanní hudba vše umocní. Věřím, že i nevěřící si odnesou v sobě nádhernou vzpomínku a pokud má člověk to štěstí, že věří v Boha a může se s ním setkat v takové atmosféře, je to nepopsatelné.

Číst 5695 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
IVANA HASLINGEROVÁ, šéfredaktorka revue FRAGMENTY

Šéfredaktorka  revue Fragmenty:

RNDr. Ivana Haslingerová, CSc., ředitelka Odboru pro styk s veřejností KKČ, (*21.08.1946 v Praze)

Vystudovala SVVŠ v Humpolci (1960-64) a Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor fyzika pevných látek (1964-69). V letech 1970-71 absolvovala tamtéž postgraduální studium za účelem získání titulu RNDr., v roce 1977 tam obhájila disertační práci v oboru fyziky pevných látek a získala titul CSc. Výsledky její kandidátské práce byly využity mj. v Ústavu jaderné fyziky v Řeži u Prahy při studiu slitin kovů tvořících povlaky jaderného paliva v jaderných reaktorech, které jsou vystaveny extrémním teplotním a dalším podmínkám. Pracovala tam jako odborný asistent v letech 1973-74. V letech 1975-93 působila jako vědecký pracovník v Ústavu fyzikální chemie a elektrochemie J. Heyrovského ČSAV. Během své vědecké působnosti publikovala 39 původních vědeckých prací a příspěvků na vědeckých konferencích z oboru studia krystalické struktury a vlastností pevných látek a teoretické kvantové fyziky a chemie. Dvakrát jí byla udělena mimořádná Cena Akademie věd. Od roku 1994, po nedobrovolném odchodu z AV ČR po bezprecendentním zákroku tehdejšího předsedy Akademie věd ČR Rudolfa Zahradníka se věnovala publicistice a od 1997 je šéfredaktorkou revue Fragmenty. Prostřednictvím revue Fragmenty jsou zajišťovány granty a umělecké projekty, neboť je zasílána významným osobnostem ze světa kultury, podnikání a politiky. Náplní revue jsou převážně původní články a rozhovory s významnými osobnostmi. Nikdy nebyla členkou KSČ, neboť komunizmus pokládá za největší neštěstí lidstva. Jejím koníčkem je malování, politika, psaní článků a esejů, počítače, četba, turistika. Je vdaná, manžel Doc. Ing. Jiří Pancíř, CSc., syn Michal Haslinger. Je dcerou Libuše Pamětnické, básnířky a spisovatelky kraje Vysočina.

Email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Související položky (podle značky)

Právě přítomno: 1250 hostů a žádný člen

Odebírejte Fragmenty

 

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %