Přebytek rozpočtu je dán čerpáním prostředků z EU, které nebudou trvat navěky Doporučený

Ing. Jan Skopeček, ekonomický expert ODS Ing. Jan Skopeček, ekonomický expert ODS snímek Ivana Haslingerová, Fragmenty

Lednový přebytek rozpočtu není výsledkem snah vlády o úspory ani efektivnějším výběrem daní. Přebytek hospodaření státního rozpočtu za leden 2016 ve výši 45,9 mld. Kč, o němž dnes informovalo Ministerstvo financí ČR, je dominantně ovlivněn čerpáním prostředků z EU. Lednový přebytek rozpočtu tak není výsledkem snah vlády o úspory na straně výdajů, ani efektivnějším výběrem daní na straně příjmů.

 Na lednovém meziročním růstu příjmů státního rozpočtu ve výši 14,8 mld. Kč se prostředky z EU podílely téměř celými 13 mld. Kč. Příjmy z daní zaznamenaly nárůst pouze o 2 mld. Kč, což v době ekonomického růstu není nijak závratné číslo. Výdaje realizované v lednu 2015 zaznamenaly meziročně pokles o 3 %, jež je rovněž ovlivněn nižším čerpáním nároků z nespotřebovaných výdajů minulých let v oblasti společných programů EU. Naopak sociální výdaje, tvořící největší část rozpočtu, jsou naproti tomu na stejné úrovni (36,6 mld. Kč) jako v lednu minulého roku a ani pokračující ekonomický růst nedokázal jejich objem umenšit.

Na zdroje z EU není možné spoléhat navěky. V okamžiku ukončení jejich čerpání se opět obnaží dlouhodobé strukturální potíže našich veřejných financí, které současná vláda nijak neřeší. Neklesající výdaje sociálního charakteru v době ekonomického růstu jsou dostatečným důkazem toho, jak obrovské riziko je spojeno se stávající strukturou státního rozpočtu.

Nejnovější od JAN SKOPEČEK, poslanec a ekonomický expert ODS a IVK

Související položky (podle značky)

Právě přítomno: 275 hostů a žádný člen

ÚVODNÍ FOTA A VIDEA

Tištěná revue Fragmenty

Další ukázky ZDE

Opusťme EU dokud je čas!

Pomozte dětem

Život detem

PROTIPROUD

 

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %