Chyba
  • JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 745

Vlády ČR a SR se dohodly na společné ochraně vzdušného prostoru proti odvrácení teroristické hrozby Doporučený

  • pondělí, zář 26 2016
  • Napsal(a) 
Premieři ČR a SR na společném setkíání v Bratislavě Premieři ČR a SR na společném setkíání v Bratislavě snímek archiv vlády ČR

V pondělí 26. září 2016 se v Bratislavě uskutečnilo v pořadí již čtvrté společné zasedání vlád České republiky a Slovenské republiky. Vládní kabinety v čele s předsedy vlád Bohuslavem Sobotkou a Robertem Ficem jednaly o vzájemných vztazích obou zemí, spolupráci v rámci středoevropského regionu, bezpečnostních otázkách a o budoucnosti Evropské unie. Ministryně a ministři společně prodiskutovali také otázky energetiky, oblast dopravní a železniční infrastruktury a rozvoj hospodářské spolupráce.

 

„Společná jednání vlád obou zemí pokládám za dobrou tradici. Naše vztahy jsou vítaným příkladem pro celou EU a jsou také důležitým příspěvkem ke stabilitě střední Evropy i celé Unie. S premiérem Ficem, ale i na úrovni jednotlivých resortů jsme diskutovali problematiku rozvoje infrastruktury, obrany a společné ochrany vnější hranice a migrační politiky, koordinaci v rámci platformy V4, ale také témata a momenty, které nás historicky spojují, a to jsou oslavy 100. výročí vzniku Československa, 50. výročí Pražského jara a 25. výročí vzniku novodobé státnosti obou republik,“ uvedl předseda vlády Sobotka.

Jedním z důležitých témat byla spolupráce v otázkách dopravní infrastruktury. Vládní představitelé se dohodli na zlepšení dálničního a železničního propojení obou zemí. Obě země mají společný zájem na výstavbě silnice D49 resp. R6 ve Zlínském a Trenčínském kraji, která propojí českou a slovenskou dálnici D1. Předseda české vlády Bohuslav Sobotka informoval slovenského premiéra Fica o udělení výjimky z řízení EIA, která urychlí výstavbu dálnice D49 v úseku Hulín – Fryšták.

Dalším tématem byl aktuální vývoj v Evropské unii v návaznosti na zářijový bratislavský neformální summit lídrů členských států EU. V souvislosti s předsednictvím Slovenské republiky v Radě EU a s ohledem na členství obou zemí ve Visegrádské skupině byly diskutovány také otázky bezpečnosti v Evropě a ochrany schengenské hranice. Významného pokroku v tomto ohledu dosáhla spolupráce obou zemí v oblasti ochrany vzdušného prostoru. V současné době se připravuje podpis příslušné smlouvy, která upravuje vzájemné přeshraniční zásahy stíhacích letounů na území druhého státu v případě odvracení hrozby.

Velký význam pro rozvoj obou zemí má efektivní čerpání z fondů Evropské unie. Podpora přeshraniční spolupráce financované z evropských fondů je prioritou obou zemí a pokládají ji za důležitý nástroj pro posilování vzájemných vztahů.   

Česko a Slovensko jsou také tradičními partnery a spojenci v energetických otázkách, a to zejména v oblasti jaderné energetiky, kterou ČR pokládá za jeden z nástrojů k dosažení nízkouhlíkové energetiky. Výrazem dobře fungující spolupráce je mimo jiné i pravidelné pořádání Evropského jaderného fóra, které se koná střídavě v Praze a Bratislavě. Oba premiéři společně vystoupí u příležitosti zahájení již XI. ročníku, jenž se uskuteční 4. října 2016 v Bratislavě.

Vlády České a Slovenské republiky se také společně zaměřily na přípravy oslav 100. výročí vzniku Československa, kulatého výročí 50 let uplynulých od tzv. Pražského jara a výročí 25 let vzniku novodobé státnosti České a Slovenské republiky. Všechna tato výročí připadají na rok 2018. Premiéři obou zemí se zároveň shodli na společné koordinaci spolupráce nejvýznamnějších kulturních institucí a realizaci společných výstav a akcí.

V závěru setkání podepsali premiéři Sobotka a Fico Společné prohlášení předsedů vlád České republiky a Slovenské republiky, které shrnuje výsledky společného zasedání vlád týkající se jak česko-slovenské bilaterální spolupráce v oblastech energetiky, dopravy, zemědělství či kultury, tak aktuálních evropských a bezpečnostních otázek. 

Zasedání české a slovenské vlády bylo již čtvrté v pořadí. Naposledy vlády společně zasedly v květnu 2015 na zámku Valtice na jižní Moravě, v dubnu 2014 bylo společné jednání ve Skalici a v říjnu 2012 pak v Uherském Hradišti a Trenčíně. K pravidelným mezivládním konzultacím se vláda ČR schází také s vládou Státu Izrael a s vládou Polské republiky.

Společné prohlášení předsedů vlád České republiky a Slovenské republiky naleznete na: http://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/vlady-ceske-a-slovenske-republiky-se-setkaji-v-bratislave-ke-spolecnemu-zasedani-149035/

 

 

 

Zveřejněno v POLITIKA

Související položky (podle značky)

Tištěná revue

Další ukázky ZDE

Pomozte dětem

Život detem

PROTIPROUD

 

VIDEO ZPRÁVY

 Jan Skopeček nesouhlasí s Jiřím Dolejšem v postoji k projednávaného rozpočtu 

 

Kardinál Dominik Duka zve každého 28. dne v měsíci od 16:15 hodin občany do Svatováclavské kaple  k Modtibám za národ

 

Pozvánka na Kající a prosebné procesí za český národ 28.10. 2018 

Sraz na Staroměstském náměstí v Praze od 14. hodin 

 

Jak dopadla  Florencie Lorenza Magnifica díky Merkelové

Eulament při večerním zasedání:

Server Manipulátoři usilovně vyvrací tvrzení, že europoslanci v sále spí. Má pravdu. Spí v hezky doma v postýlkách.  

Václav Klaus: Homopolitikus Jakl je nejlepší ze všech 230 kandidátů do Senátu

Snímky přechodů hranic mezi státy

Český turista na Krétě nafilmoval "topící se migrantky"

Kameranovi dávala pokyny režisérka, aby to vyvolalo potřičný soucit. 

 

Až budete chtít něco vzdát, podívejte se na toto video

HURÁÁÁ! Nigel Farage zpět v politice v boji za svůj sen - skutečný Brexit

Chvilka_poezie.pps

Vynikající Ladislav Jakl z IVK proti havlistovi Igoru Lukešovi z Bostonu

 

HLOUPÁ  HUSA NA PROVÁZKU Olivie Žižková 

Kdo týrá zvířata nesmí odejít od soudu s podmínkou

Velikonoce jsou cesta do Božího království

Voliči prohlédli Drahošovu prázdnotu - prohrála nepolitická politika

Návrat otce kardinála Josefa Berana domů

Václav Klaus: "Vystupme z Unie, dokud je čas!

Niegel Farage: Češi jděte si pro exit!

 

Prezident Zeman k negativním vlivu islámismu na Evropu

Cyril Höschl: Atmosféra ve společnosti je sociálně demokraticko levicově rozbředlá

 Evropská civilizace stojí a padá s křížem

 

Marine Le Pen hovoří v EP o imigraci

EU porušuje svou vlastní Lisabonskou smlouvu 

 

Ringo Čech: Evropa byla zničena

Co je islám dodpravdy - výklad 

Zoufalost francouzské policie  aneb k čemu vede multikulturalismus Macrona

 

Požehnané Vánoce - výklad smyslu Vánoc

cz.Dear Child Jesus, I am your little sheep 

Kardinál Tomášek, morální autorita za komunistické diktatury 

Video Kardinál Tomášek - významná osobnost našich dějin

Toto video řekne vše o tom, proč zrušit bestiální kožešinové firmy. Je to opravdu děs!

Závidíme Maďarům  Viktora Orbána 

Bjorn Lomborg: Zchlaďte hlavy

Členové redakční rady Fragmentů v diskusi na youtube o ČT

 

 

 

 

 

 

 

STRAŠIDLA ZE ZÁLESÍ

 

ÚVODNÍ FOTA A VIDEA

NEJVÍCE ČTENÉ ČLÁNKY

Kliknutím na obrázek získáte článek


Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %