sobota, 20 duben 2013 12:41

Nalezne NG mecenáše na zkompletování oltáře Františkánů?

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Národní galerie v Praze, Sbírka starého umění, otevřela ve Šternberském paláci v Praze výstavu sedmi unikátních středověkých deskových obrazů z 15. století. Pět z nich je v majetku NG, dva získala zápůjčkou ze soukromé italské sbírky. Díky tomu se více než po stu letech tyto oltářní obrazy setkaly. Jsou představeny tak, jak je pro padovský kostel San Francesco vytvořili v polovině 15. století významní malíři tzv. benátského quatrocentra, bratři Antonio a Bartolomeo Vivariniové.

Původně vytvořili pro tento konvent františkánů celkem 11 obrazů, který vévodil presbytáři padovského kostela San Francesco il Grande. Během poslední třetiny 18. století byl oltář odstraněn a nahrazen jiným dílem v soulady s módním vkusem tehdejší doby. Po roce 1795 získal obrazy markýz Tommaso delgi Obizzi, aby jimi rozšířil své umělecké sbírky na zámku Catajo u Padovy. Po jeho smrti přešel majetek do rukou rodu d'Este a roku 1875 je zdědil František Ferdinand Rakouský d'Este, který převezl sbírku do Vídně a na Konopiště. Do Čech přivezl pouze pět obrazů. Dvě malby znázorňující Sv. Antonína Paduánského a Sv Ludvíka z Toulouse zůstaly v soukromé Italské sbírce Svatou Kláru a Sv. Jana Křtitele vlastní vídeňské Kunsthistorisches Museum.

Národní galerie v Parze by ráda spojila všechny části oltáře Vivariniů a zkompletovala tak celý příběh oltáře v co nejúplnější podobě (dva obrazy nejsou dosud k nalezení v žádné sbírce, takže půjde o obrazů 9) Zatím se podařilo vystavit sedm deskových obrazů. Pokud se dohodne o zápůjčce NG a Vídní, pak by mol být oltář zkompletován až na dva zřejmě nenávratně ztracené obrazy. I těchto 7 již tvoří krásný celek a pokud by se podařilo získat z Vídeňské sbírky další dva, bylo by to unikátní. NG by vlastnila prakticky kompletní oltář Františkánů z 15 století. Vzznikl by mezinárodní projekt mezi Itálií, ČR a Rakouskem. V cestě stojí "pouze" otázka financí. NG proto hledá mecenáše, ketrý by jí pomohl projekt ufinancovat.

Kurátorem výstavy je Petr Přibyl

 

Číst 3848 krát
Super User

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Mauris hendrerit justo a massa dapibus a vehicula tellus suscipit. Maecenas non elementum diam.

Internetová stránka: smartaddons.com
Více z této kategorie: « Šéfredaktor Ceník »

Právě přítomno: 286 hostů a žádný člen

ÚVODNÍ FOTA A VIDEA

Tištěná revue Fragmenty

Další ukázky ZDE

Opusťme EU dokud je čas!

 

Pomozte dětem

Život detem

PROTIPROUD

 

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %